Opona 101

Okazuje się, że składniki gumy mają wielki wpływ na to jak opona zachowuje się w danym zakresie temperatur. opony letnie dla przykładu mogą tracić przyczepność, kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni °C, co czyni ją mniej bezpieczną nawet podczas jazdy w suchych warunkach. Podczas gdy opony wszystkie pogody są przystosowane do pracy w temperaturach zamrażania, muszą też pracować w cieple lata, co oznacza, że musi istnieć jakiś kompromis, aby móc pracować w tak różnych od siebie warunkach.

 Nawet one tracą przyczepność, gdy temperatura spadnie poniżej 10 stopni °C. Opony zimowe z kolei nie muszą robić takiego kompromisu. Są stworzone specjalnie z myślą o niskich temperaturach, dają najlepszą przyczepność w czasie, kiedy termometr pokazuje temperatury poniżej zera, a nawet wtedy, kiedy dalej spadają.

 Innym czynnikiem odgrywającym kluczową rolę w przyczepności i elastyczności opony jest wzór bieżnika. Niektóre wzory są idealne do usuwania brei i śniegu, inne z kolei znakomicie radzą sobie z błotem dając lepszą wydajność na mokrej nawierzchni, jeszcze inne z kolei wygłuszają hałas drogowy przy jednoczesnym usuwaniu zalegającej w niej wody.

 Opony zimowe mają z reguły głębsze bieżniki od opon całorocznych, dzięki czemu lepiej usuwają breje z opony, oraz paradoksalnie zapewniają lepszą trakcję na śniegu, ponieważ śnieg wpycha się w bieżnik dając lepszą przyczepność. Podobnie, opony zimowe mają więcej lameli - nacięć na bieżniku opony - które wzmacniają przyczepność zarówno przy przyspieszaniu jak i hamowaniu.

Make a free website with Yola